Ölümün Kıyısında

İzmir’de 25 yıldır cephe temizliği veren firmanın sahibi Nasır Kapan: Temizlk, çalışanların daima ölümle burun buruna oldukları bir iş. Halatları bağlanıp 45’inci kattan aşağıya sarkıldığın anda kaderin ve kendinle başbaşasın.

Nasır Kapan Mardinli. Yıllardır İzmir’de yaşıyor. Cephe temizliği işini bir zamanlar Lübnan’da çalışan ağabeyinden öğrenmiş. Askerlik görevi bitince de kurduğu şirketin başına geçmiş. 25 yıldan bu yana 45 katlı binalar dahil, cam cepheleri olan yapıların temizliğini Nadir Kapan, dağcılık eğitimi almış ekibi ile birlikte yapıyor. Kapan, Gazete 9 Eylül’e cephe temizliğinin inceliklerini ve zorluklarını anlattı.

Bize kendinizi tanıtır mısınız, bu mesleğe nasıl başladınız?

Mardin’de 1976 yılında doğdum. Ben küçük yaşlardayken ağabeyim Lübnan’daydı ve temizlik işi yapıyordu. Sonra Türkiye’ye, köyüne döndü ancak köyde yapamadı. İzmir’e geldi, yine temizlik işine başladı. Beni yanına çağırdığında henüz 14 yaşındaydım. Banka,mağaza gibi işyerlerinin camlarını temizliyorduk. Bir süre sonra kendi başıma çalışmaya karar verdim. 18 yaşımı doldurduğumda kendi adıma Tesan Cephe Temizlik şirketini kurup askerlik görevime gittim. Ben yokken şirketi ağabeyim yönetti. Ben döndükten sonra ağabeyimle yollarımızı ayırdık. Şimdi ikimiz de cam temizliği işindeyiz ve bu işi bizden başka yapan yok.

ÜÇ AYLIK EĞİTİM
Cephe temizliği işi çalışanın hep ölümle burun buruna olduğu çok riskli bir iş. Bu işe talipseniz öncelikle en az üç aylık bir dağcılık, tırmanma, iniş eğitiminden geçmeniz gerekiyor. Ben de 2006 yılında usta bir dağcı ile tanıştım ve uzun süre eğitim aldım. Şirketi yönetiyordum ama ben de işin içinde olmalıydım. Beni İzmir’in bir otelinde eğitti, dağcılığı öğretti. Yüksek binalarda cephe silmeye alıştım ve profesyonel oldum. İşi geliştirdikten sonra firmalar gelmeye başladı, işimiz yoğunlaştı. Şimdi İzmir ve çevresinde 1000’in üzerinde müşterimiz var.

ÜÇ GÜNDE BİTİRDİK
Nasıl bir ekiple çalışıyorsunuz, müşteri taleplerini nasıl karşılıyorsunuz?

Ben de bu mesleğe başladıktan sonra 60-70 kişiyi eğittim. İşin durumuna göre değişen sayıda kalabalık bir kadromuz var. Her talebe yetişmeye çalışıyoruz. İzmir’in en yüksek binalarından Ege Perla‘nın, Hilton’un, Mystral’in cephelerini biz temizliyoruz. 27 katlı Güler Tower da müşterilerimiz arasında. Güler Tower’in cephe temizliğini 7 kişilik ekiple üç günde bitirdik. Yüksek binalarda vinçler var ama temizlik işini vinçle yapmak çok tehlikeli. Vinçle birbuçuk ayda yapılabilen işleri biz üç günde bitirecek beceriye sahibiz. İstanbul’da da bir ekibim var. Her yere yetişme imkanım olmadığı için talepte bulunan firmalarla whatsup üzerinden görüşüp anlaşıyoruz. Oradaki ekibimi yönlendiriyorum. Cephe temizliğini İzmir’de yapabilen iki firma var. Biri benim biri ağabeyimin. Hem işlere yetişiyoruz hem de personeli eğitip bu mesleğe kazandırıyoruz.

Cephe temizliği yapmanın riskleri var mı?

Bu meslekte eğitim şart. Halatları bağlanıp 45 katlı binadan aşağıya sdoğru arkıldığın anda kaderin ve kendinle başbaşasın. Her ihtimale karşı binanın çatısında ve zeminde önlem alan gözcüler bulunduruyoruz ama cephe temizliği işi çok riskli. Bunun için en az 45 günlük eğitim gerekiyor. Bu eğitimi almadan mesleğe başlayan için çalışmak çok riskli. Her an ölebilme ihtimali var.

ÖZEL YAŞAM YOK
Özel yaşama zaman bulabiliyor musunuz?

İşimi çok seviyorum. Eşimle zaman zaman tartışırız. İşimi ailemden çok sevdiğimi iddia eder bazen. Evet işimi seviyorum ve en iyisini yapmaya çalışıyorum. Her meslek için böyle. İşini sevmezsen başarılı olamazsın. Şimdi oğlumu yetiştirmeye başladım. Bu yaşında bize yardım ediyor ve çalışıyor ama 18 yaşını bitirdikten sonra eğitmeye başlayacağım. Bu sezon da halatla bir eğitim vermeyi düşünüyorum.

Yalnızca dağcı bir ekip yetiyor mu cephe temizliği için?

Cephe temizliği yaparken yalnızca dağcı arkadaşlardan yararlanmıyoruz. İşin yapısına göre makaslı platform, vinç, elektrikli araç da kullanıyoruz. Bu meslekte teknolojiden yararlanmak da çok önemli. Biz olabildiğince yararlanıyoruz ve işimizi kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

Cephe temizlemekten memnun musunuz, hedefleriniz var mı?

Yüksek binalarda temizliği altı ayda ya da yılda bir kez yapıyoruz. Rutin işlerimiz dışında açılışa ya da bir törene hazırlanan firmaların talepleri oluyor onlara da acilen yetişmeye çalışıyoruz. Müşteriyi geri çevirmek prensiplerimiz arasında yok. Kim yardım isterse gidip yardım ediyoruz. Profesyonelliğin gereği bu. Genelde Mayıs-Ekim ayları arasında işlerimiz yoğundur. Ama ilk yağmurların düşmeye başladığı günlerden itibaren işlerimiz azalmaya başlar. Yazın ayda ortalama 30 temizlik yapıyorsak kış mevsiminde bu rakam ortalama 5-6’ya düşer. Ama İzmir’de yüksek binaların sayısı çok yakında artacak. 50 bina birbiri ardınca yükselmeye başladı. Cephe temizliği konusunda çok talep olacak. Biz de zamanı gelince daha büyük bir ekiple çalışmaya başlayacağız…

Haber Kaynağı: https://gazetedokuzeylul.com/olumun-kiyisinda/